Kassa

Inga produkter i varukorgen

Smedley Flannel Shirt BD

Art. Nr: 801570
SNABBA LEVERANSER
|
SÄKRA BETALNINGAR
|
Beskrivning

Den här säsongen har vi tartanrutor i en krispig bomull och i denna härliga flanellkvalitet. Tartanrutan är alltid ett bra klassiskt alternativ under höstmånaderna. Flanellen har en unik möjlighet att alltid kännas komfortabel och dressad på samma gång. Styla denna skjorta, oavsett färg och ruta med våra nya 5-pkt cord trousers och en mörkblå lamullströja.

  • Modellen är 189 cm och bär storlek M.
  • Passform: Classic fit
  • Kvalitet: 100% bomull
  • Detalj: Knappslå framtill, knappar med Morris-logga.
  • Detalj: Morris signaturlilja broderad på vänster bröst.
  • Detalj: Enkel manschett lätt rundad med två knappar.
  • Tvätt: Maskintvätt 40 grader

StorlekXSSMLXLXXLXXXL
Back length74757677,57980,582
Chest width52545659626568
Waist width49515356596265
Bottom width51,553,555,558,561,564,567,5
Shoulder across4344,54648505254
Sleeve length85,587,258991939597
Collar circumference37394143454749
All measurements are given in centimeter.The given measurements for each size are measurements of the garment. Double the measurements of the widths to get the total circumference. Lay the garment flat when measuring.
  • Back length: The total length of garment is measured from center back neck seam, straight down to the bottom hem.
  • Chest width: The width at chest, is measured right below armhole and across to the other side.
  • Waist width: Where the garment is narrowest at waist height, measure from edge to edge.
  • Bottom width: The width at bottom is measured at bottom of garment from edge to edge.
  • Shoulder across: Shoulder across is measured between the outer shoulder points.
  • Sleeve length: The total length of sleeve is measured from center back neck seam to the shoulder seam and on to the end of the bottom sleeve.
  • Collar circumference: Measure from the middle of the buttonhole to the middle of the button at the collar stand.

Generella tvättråd
Fintvätt 30º C
Fintvätt 30º C
Handtvätt
Handtvätt
Kemtvätt med perkloretylen
Kemtvätt med perkloretylen
Kemtvättas ej
Kemtvättas ej
Maskintvätt 40º C
Maskintvätt 40º C
Skonsam fintvätt 30º C
Skonsam fintvätt 30º C
Skontvätt 40º C
Skontvätt 40º C
Tål ej blekmedel
Tål ej blekmedel
Tål ej vattentvätt
Tål ej vattentvätt
Efterbehandling
Dropptorkas
Dropptorkas
Dropptorkas plant
Dropptorkas plant
Hängtorkas
Hängtorkas
Normal torkprocess i torktumlare
Normal torkprocess i torktumlare
Plantorkas
Plantorkas
Skonsam torkprocess i torktumlare
Skonsam torkprocess i torktumlare
Stryk medeltemperatur, högst 150° C
Stryk medeltemperatur, högst 150° C
Strykes ej
Strykes ej
Strykning hög temperatur, högst 200° C
Strykning hög temperatur, högst 200° C
Strykning låg temperatur, högst 110° C
Strykning låg temperatur, högst 110° C
Tål ej torktumling
Tål ej torktumling

Liknande produkter