Kassa

Inga produkter i varukorgen

Heritage One Piece Denim Shirt

Art. Nr: 801499
SNABBA LEVERANSER
|
SÄKRA BETALNINGAR
|
Beskrivning

En mjuk och skön denimskjorta, skuren i ett kragstycke – därav namnet ”one piece”. Ett hantverk som bara en verkligt skicklig mönsterkonstruktör kan utföra. Resultatet är att kragen blir förstärkt och därför står upp av sig själv. Tillverkad i en elegant denimsatäng från Italienska Canclini 1925, från Como området i norra Italien. Heritages smala passform är något längre än vår vanliga passform för att enklare kunna bäras istoppad.

  • Modellen är 190 cm och bär storlek 40.
  • Fit: Regular
  • Quality: 100% cotton
  • Collar: One piece collar
  • Detail: Morris signature lily embroidered on left sleeve placket.
  • Wash: Machine wash 30 degrees

Storlek373839404142434445
Back length797980808181828283,5
Chest width51,551,554,554,558,558,562,562,566,5
Waist width484851515555595964
Bottom width515154545858606065
Shoulder across444446464848505052
Sleeve length88,2588,2590909292949496
Collar circumference37,538,539,540,541,542,543,544,545,5
Alla measurements are given in centimeter. The given measurements for each size are measurements of the garment. Double the measurements of the widths to get the total circumference. Lay the garment flat when measuring.
  • Back length: The total length of garment is measured from center back neck seam, straight down to the bottom hem.
  • Chest width: The width at chest, is measured right below armhole and across to the other side.
  • Waist width: Where the garment is narrowest at waist height, measure from edge to edge.
  • Bottom width: The width at bottom is measured at bottom of garment from edge to edge.
  • Shoulder across: Shoulder across is measured between the outer shoulder points.
  • Sleeve length: The total length of sleeve is measured from center back neck seam to the shoulder seam and on to the end of the bottom sleeve.
  • Collar circumference: Measure from the middle of the buttonhole to the middle of the button at the collar stand.

Generella tvättråd
Fintvätt 30º C
Fintvätt 30º C
Handtvätt
Handtvätt
Kemtvätt med perkloretylen
Kemtvätt med perkloretylen
Kemtvättas ej
Kemtvättas ej
Maskintvätt 40º C
Maskintvätt 40º C
Skonsam fintvätt 30º C
Skonsam fintvätt 30º C
Skontvätt 40º C
Skontvätt 40º C
Tål ej blekmedel
Tål ej blekmedel
Tål ej vattentvätt
Tål ej vattentvätt
Efterbehandling
Dropptorkas
Dropptorkas
Dropptorkas plant
Dropptorkas plant
Hängtorkas
Hängtorkas
Normal torkprocess i torktumlare
Normal torkprocess i torktumlare
Plantorkas
Plantorkas
Skonsam torkprocess i torktumlare
Skonsam torkprocess i torktumlare
Stryk medeltemperatur, högst 150° C
Stryk medeltemperatur, högst 150° C
Strykes ej
Strykes ej
Strykning hög temperatur, högst 200° C
Strykning hög temperatur, högst 200° C
Strykning låg temperatur, högst 110° C
Strykning låg temperatur, högst 110° C
Tål ej torktumling
Tål ej torktumling

Liknande produkter