Kassa

Inga produkter i varukorgen

Milford Liner Jacket

Art. Nr: 101012
SNABBA LEVERANSER
|
SÄKRA BETALNINGAR
|
Beskrivning

Milford Liner Jacket är vår version av den klassiska lättviktsjackan. Denna modell har kommit att bli en stabil pjäs i den moderna mannens garderob - lätt att bära, lätt att packa och lätt att styla.

Skuren i ett 100% nylontyg med Thinsulate-stoppning. Känd för sina värmande, lätta och dunlika egenskaper. Vi valde denna kvalitet inte bara för att den är djurvänlig men också för att den i våra ögon är bättre än riktigt dun. Milford är en långsiktig investering, ett plagg som kommer hålla inte bara över säsongerna och vara lika relevant att bära under höstmånaderna som in i våren utan också över tid. Presenteras i ett gäng preppyfärger – precis som vi gillar det.

  • Modellen är 188 cm och bär storlek M.
  • Kvalitet: 100% nylon
  • Foder: 100% nylon
  • Stängning: YKK 2-vägsdragkedja
  • Detalj: Innerkrage och framfickor är fodrade med mikrofleece för extra komfort
  • Tvätt: Maskintvätt

Extra skötselråd: För att bibehålla en korrekt passform och känsla av din vinterinvestering. Tvätta aldrig din dunjacka mer än en gång per år, lufta istället din parkas och behandla fläckarna separat om det behövs. Ta försiktigt bort fläckarna med endast tvål och vatten. Under tvättcykeln är det nödvändigt att jackan förblir i rörelse och okomprimerad. För detta finns det ett mycket känt trick: att placera tennisbollar i tumlaren.

StorlekXSSMLXLXXLXXXL
Back length6667,56971737577
Chest width53555760636669
Waist width50,552,554,557,560,563,566,5
Bottom width52545659626568
Shoulder across 45464748,55051,553
Sleeve length8788,59092949698
All measurements are given in centimeter. The given measurements for each size are measurements of the garment. Double the measurements of the widths to get the total circumference. Lay the garment flat when measuring.
  • Back length: The total length of garment is measured from center back neck seam, straight down to the bottom hem.
  • Chest width: The width at chest, is measured right below armhole and across to the other side.
  • Waist width: Where the garment is narrowest at waist height, measure from edge to edge.
  • Bottom width: The width at bottom is measured at bottom of garment from edge to edge.
  • Shoulder across : Shoulder across is measured between the outer shoulder points.
  • Sleeve length: Measure from shoulder seam to the end of the bottom sleeve.

Generella tvättråd
Fintvätt 30º C
Fintvätt 30º C
Handtvätt
Handtvätt
Kemtvätt med perkloretylen
Kemtvätt med perkloretylen
Kemtvättas ej
Kemtvättas ej
Maskintvätt 40º C
Maskintvätt 40º C
Skonsam fintvätt 30º C
Skonsam fintvätt 30º C
Skontvätt 40º C
Skontvätt 40º C
Tål ej blekmedel
Tål ej blekmedel
Tål ej vattentvätt
Tål ej vattentvätt
Efterbehandling
Dropptorkas
Dropptorkas
Dropptorkas plant
Dropptorkas plant
Hängtorkas
Hängtorkas
Normal torkprocess i torktumlare
Normal torkprocess i torktumlare
Plantorkas
Plantorkas
Skonsam torkprocess i torktumlare
Skonsam torkprocess i torktumlare
Stryk medeltemperatur, högst 150° C
Stryk medeltemperatur, högst 150° C
Strykes ej
Strykes ej
Strykning hög temperatur, högst 200° C
Strykning hög temperatur, högst 200° C
Strykning låg temperatur, högst 110° C
Strykning låg temperatur, högst 110° C
Tål ej torktumling
Tål ej torktumling

Liknande produkter